Sonstige Giga power LT-W250GF 312.5 kVA silent generator Agregado de emergencia
BIG Machinery
Giga power LT-W250GF 312.5 kVA silent generator
-- English --
- Power: 250 kW (340 HP)
- CE mark: yes
- Serial number: DG2212523
- Options: Containerized, T1 goods
Brand: GIGA POWER
Unit power: 312.5KVA
Model: LT-W250GF
Unit power: 250KW
Rated power factor: cOSφ = 0.8 (hysteresis)
Rated output voltage: 400V/230V
Rated current: 450A
Rated frequency: 50Hz
Rated speed: 1500rpm
Engine brand: Hong Kong Cummins
Colour: Black
Model: HKC6CD350E21
Diesel engine (main/standby) power: 308kW
Number of cylinders: 6
Generator brand: Shanghai Duning
Lead-acid battery: 120A/2
Long-term use,
Load power <170-180KW
Fuel tank capacity: 300L
Fuel consumption: 26L/hour
If the load device has high power, fuel consumption will increase
Frequency conversion device current x1.5 :<360A
Soft start x2 :<360A
-- Deutsch --
- Leistung: 250 kW (340 PS)